Logar Tıkanıklığı

Şehiriçinde binalardaki atıkların biriktiği ve bu atıkların kanalizasyona iletildiği altyapı depolarına logar denilmektedir. Tuvalete atılan sert cisimler, çocuk bezleri, ped vb. dolayı meydana gelen logar tıkanıklığı insan sağlığı açısından hemen müdahele edilip açılması gerekir. Esasında logar açma işi belediyelere aittir. Ancak tuvalet giderindeki sorunlar için insanlar logar tıkanıklığı açma kelimesini kullanıyor. Burada kastedilen genelde dışarıdaki foseptik çukur olmuyor. Bina içinde sorun varsa tesisat firmaları, bina dışında ana logarda sorun varsa belediye tarafından logar açma işlemi yapılmaktadır.

Yapılacak işlemler belli iken siz değerli müşterilerimize tavsiyemiz o durki işlerini iyi bilmeyen tesisatçılara logarlarınızı teslim etmeyiniz. Eğer ederseniz uzun süreli sorunlar ile devamlı karşı karşıya kalırsınız.

Temizlenmeyen Logarların Zararları

Logar tıkanıklığı özellikle yaz aylarında kötü koku yayarak günlük yaşamı etkilemektedir. Atıklardaki bakterilerin sıcak havada hızlı üreyebileceği düşünüldüğünde kısa zamanda çözülmesi gereken bir problem olduğu anlaşılacaktır. Ayrıca tıkanan logarlar toprak altına da zarar vermektedir. Sızan atık sular zamanla toprağı oyabilir ve çökmelere neden olabilir.

Şehiriçi sık kullanımlara bağlı olarak sıkça yaşanan logar tıkanıklığı genelde binalardan atılan ıslak mendil, ped ve çocuk bezi gibi suda erimeyen cisimlerin atılmasından kaynaklanıyor. Yeterli miktarda eğim bulunmayan gider borularında tıkanma daha sık meydana gelmektedir. Günümüzde profesyonel tesisat şirketleri tarafından kameralı cihazlar yardımıyla kısa sürede tıkanıklık yeri tespit edilip, sorun çözülmektedir. Mahalle tesisatçılarıyla değil de uzman kişilerden yardım almanız size zaman kazandıracaktır. Hizmet verilmeden önce arızayla ilgili müşteriye detaylı rapor sunularak güven verilir. Kamerayla arıza yeri doğru şekilde tespit edildiği için tekrar tekrar sorun yaratmayacak ve ek masraflar çıkmayacaktır. #logar tıkanması sebeblerini bir kenara bırakarak toplantılarımız sonrasında tıkanıklığın bütün süreçlerini öngörülerimiz ve yüksek teknoloji ürünlerimizle çözümlediğimizi unutmayınız.

Logar Açma Süreçleri

Binalardaki birtakım atıkların biriktiği ve bunları kanalizasyona götüren yer altında bulunan atık depolarına logar denilmektedir. Logar kapakları, sokaklardaki pisliklerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan logar kapaklarının rutin olarak temizlenmesi önemlidir. Tesisat şirketlerinin sunduğu logar açma hizmetiyle bu kapaklar temizlenerek, bulunduğu yerin pis görünmesi, bölgeye su birikmesi gibi kötü görüntülerin önüne geçilir. Logarların daha farklı bir yönden ele alındığında bakıldığında diğer seçeneklerinin değerlendirilmesi sonucunda görülecektir ki bütün bölgemizde süreçleri ölçebileceğimiz kameralar ile logar açma süreçleri artık korumamız ve yönetimimiz altındadır.

Logarlar Neden Tıkanır?

  • Binalardan tuvaletlere atılan ped, ıslak mendil, tuvalet kağıdı gibi çeşitli cisimler sonucu tıkanabilir.
  • Çevresel etkenlere bağlı olarak logarın içe çökmesi.
  • İski kanallarının tıkanarak logarın geri taşmasına neden olması.
  • Bilinmeyen bir takım cisimlerin atılması
  • Bilerek veyahut bilmeden herhangi bir aparatın logara düşmesi kaynaklı
  • Sonuç ne olursa olsun sürece ekonomik olarak bakan firmamız hizmetinizdedir.

Logar Temizliği Nasıl Yapılır?

Logar açma işlemi öncesinde özel dedektörler yardımıyla logar yeri tespit edilir. Ardından özel kamera ve görüntüleme sistemleriyle logarın tıkandığı yer ve tıkanan cisimler görüntülenir. Bu teknolojik cihazlar pahalı olduğu için sadece profesyonel tesisat hizmeti veren firmalarda bulunmaktadır. Bu cihazlar kullanılmadan logar açma temizliği  işlemi yaptırmanız durumunda ilerleyen zamanlarda tıkanıklıklar tekrarlayacak ve ek masraflar çıkacaktır.

Duyuru: Logarlarınızın tıkanmasını beklemeden periyodik olarak 6  ayda 1, yıla 1 kere gibi süreçlerde mutlaka temizletip açmalısınız ki sizlere uzun sürecek ve büyük külfetler oluşturmadan önlemleri almış olun..!

Logar tıkanıklığı saptandıktan sonra ise robot cihazlar yardımıyla özel yaylı sistem ve uçlarına gerekli aparatlar takılarak sorun giderilir. Zamanla atık yağların birikmesi sonucu logarlardan kötü koku yayılabilir. Böyle durumlarda logar açma yerine yıkama işlemiyle söz konusu bölge temizlenir. Çalışacağınız tesisat firmasının güvenlik konusunda titiz olması önemli. Logarların açılarak etrafının kapatılmaması sonucu güvenlik ihlalleri olabilir. Firma çalışanları haricinde bölgeye girişe izin verilmemesi ve kaliteli malzemeyle düzgün bir şekilde bölgenin etrafının kapatılması gerekiyor. Eğer tıkalı olan rögarlarınız uzun süreli hava almaması kaynaklı sebeblerden dolayı bütün manevi süreçleri değerlendirdiğimizde görülecektir ki patlama ve zehirleme kaynaklı sebebler ortaya koyabilmektedir. Kimse durup dururken kanalizasyon sistemlerinin bu tip sorunlar ile bozulmasını istemezler fakat istenmeyen nedenler buna etki ederek sorun yaşanır hale gelir. İşte logar açılırken kullandığımız logar açma makineleri kolayca çözümlenmektedir.

Logar Açılırken Kullanılan Açma Makinası

Şehir içinde atıkların, kanalizasyon sularının götürüldüğü alt yapı sistemine denilen logarın diğer adı rögardır. Aslında logarlar bir nevi kanalizasyon alt yapısının bacalarıdır. Logar açma makinası fiyatı oldukça pahalı olduğu için genellikle belediye tarafından tıkanıklık açma hizmet verilir. Bunun yanında bazı profesyonel firmalarda bu hizmeti vermektedir. Logarlar aracılığıyla kanalizasyona rahatlıkla ulaşılıp kanal tıkanıklıkları giderilebilir. Bunu sağlamak adına logar kapakları altında merdiven bulunur.

Küçük şehirlerde logar temizleme hizmetini belediye verse de İstanbul gibi alt yapısında sık sık sorun yaşanan büyükşehirlerde bu hizmeti veren pekçok profesyonel tesisat firması bulmak mümkün. Sokakların genel kontrolü iski de de olsa sizlerin logarlarınıza dokunmadıklarından dolayı eğer bir sorununuz var ise bu sorunlarınıza profesyonel destekk sunan logar açma firmalarını tercih etmelisiniz. Bu nedenle daha çok stresli bir duruma gelebilirsiniz hem koku hem de kullanamadığınız sistemleriniz yüzünden. İşte o zamanda da çok para vermeden robot cihazlarımızla logar tıkanıklığı nedenlerinin tespiti dahil hepsi içerisinde maksimum 2 saat içerisinde mutlak çözümle hizmet sunarız.

Logar Tıkanıklığı Nedenleri

Logarlar pekçok sebepten dolayı tıkanabilir. En büyük sorun yaratan ise içerisine katı cisim atılmasıdır. Katı cisimler suyun akışına engel olarak logarın tıkanmasına neden olur. Yüksek rakamlara sahip logar açma makinası fiyatı şirketlerin bu hizmet için alacağı ücreti etkiler.  Genel olarak 150 TL civarında bir hizmet bedeli alınmaktadır. Logarlar zaman içerisinde paslanma ve korozyona uğrayarakta tıkanmaktadır.

Meydana gelen bu korozyon, kırılma vb. durumlar kanalizasyon şebekesine zarar vermektedir. Bu nedenle logar açma makinası fiyatı önemsenmeden tıkanan logarların mutlaka açılması gerekir. Belediyeler logar açma makinası için bütçe ayırarak logar temizleme hizmetini bizzat yapmaktadır. İstanbul gibi büyükşehirler düşünüldüğünde logar açma hizmetinin çok hızlı yapılması gerekir. Sokakların ciddi bir trafiğe sahip olduğu büyükşehirlerde meydana gelen tıkanıklıklar tüm mahallenin yaşam kalitesini etkileyecektir.

Logar Tıkanıklığı ile ilgili Pratik ve Etkili İşlemler:

Yeni nesil kamera ve robot cihazlar, logarların neden tıkandığını ortaya çıkaran iyi bir çözümdür. Eğer logar tıkanıklığını açtırmak adına bu tarz bir işlemden yardım almazsanız, sorunu çözümüne dair ek masrafların ortaya çıkması mümkün olabilir. Kamera ile yapılan görüntüleme işleminden sonra, tıkanıklığın asıl sebeplerinin bulunması sağlanır. Bu adımdan sonra kullanılan robot cihazlar ise, yaylı sistemleri ve uça takılan aparatları ile birlikte logarlarda bulunan tıkanıklığın kesin olarak açılmasını sağlamaktadır.

Konunun etkili bir şekilde çözülmesini sağlayan bu işlem, nokta atışı tespitlerin yapılmasına imkan verir. Bu sayede konu hakkında herhangi bir zaman kaybının oluşmasının da önüne geçilmiş olacaktır. Eski yöntemlere göre yapılan logar açma işlemleri insanları zorlayan görüntülere sahip olurken, bu yöntem sayesinde oldukça pratik bir işlemin başlamasını sağlarsınız.

Kaydet