Atık Su Borusu Tıkanıklığı Açma

Atık su borusu tıkanıklığı açma

Büyükşehirlerde yaşayanlar için kabus haline gelen gider borusu tıkanıklığı için pekçok çözüm bulunuyor. Eğer tıkanan boru mutfak gideri ise genelde yemek kalıntıları ve yağ atıkları bu soruna neden olmaktadır. Bazı durumlarda ise tesisatı kuran ustanın hatasından kaynaklandığı görülmektedir. Atık su borusu tıkanıklığı açma konusunda birçok yöntem olmakla birlikte eğer büyük bir sorun yoksa mutfak ve tuvalet için kaynamış su ve lavabo açıcı gibi kimyasallar kullanarak giderebilirsiniz. Ancak bu kimyasalları aşırı kullanmanız pimaşlara zarar verebilir. Başka bir yöntem ise ince ve uzun bir tel aracılığıyla tıkanıklığı manuel olarak giderebilirsiniz.

Gider Borularının Tıkanması

Genel olarak yapılan hata yağ atıklarının gidere atılmasıdır. Bu yağ atıkları borulara yapışarak daha sonra atılan cisimleri üzerine çeker. Atıkların yağlara yapışmasıyla giderek artan bir tıkanıklık meydana gelir. Özellikle tuvalet giderleri tehlikelidir. Çapı 10 cm olan bu giderlere atılan herhangi bir naylon, mendil vb. cisimler, boruların öncesinde çatal denilen borulara takılarak tıkanıklık meydana getirir. Bu tarz büyük cisimlerin takılarak meydana getirdiği atık su borusu tıkanıklığı açma işlemi için bazı teknolojik cihazlar kullanılmaktadır.

Kişiler tarafından en çok merak edilen konu kırmadan gider borularının açılıp açılamayacağı oluyor. Normal şartlarda pimaş borularının içi görülemediği için tıkanıklığın yerini tespit etmek için tek tek kırılır. Şuanda ise herhangi bir kırma  olmadan atık su borusu tıkanıklığı açma işlemi gerçekleştirilmektedir. Yüksek teknoloji içeren robot cihazlar kullanılarak atık su borusu tıkanıklığı açma kızılötesi ışınlarla borulardaki tıkanıklık görüntülenip kırmadan yapılabilmektedir.

Bir Yorum Yazın