Banyo Tavanındaki Sararmanın Sebebi Nedir?

Banyo Tavanındaki Sararmanın Sebebi Nedir?

Banyo tavanında var olan sarı lekelerin ortaya çıkmasını sağlayan en önemli sebep su kaçağıdır. Tavanda görünüm açısından oldukça kötü sonuçları doğuran sarı lekeler aynı zamanda tavana zarar verdiğinden dolayı, istenmeyen bir durum haline gelmiş durumdadır. Banyo tavanının sararmasının su kaçağı sebebiyle mi oluştuğunu anlayabilmek adına su tesisatçısı tarafından gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Yeni teknoloji cihazlarla su kaçağı tespiti yapılabiliyor olması sayesinde kısa süre içerisinde hiçbir nokta kırılmadan gerekli tespit işlemi gerçekleştirilebilir. Standart bir banyo tavanının hem üst hem de alt zemini içerisinde yer alan su tesisatı boruları görülebilir. Su kaçağı olduğu zaman banyo çevresindeki bölgelerde sararma görülebilir.

Banyo Tavanında Oluşan Su Kaçakları Nelerdir?

Temiz su kaçakları: Soğuk su veya sıcak su tesisatında var olan delinmeler sebebiyle su kaçağı oluşması ve kaçağa bağlı olarak birikme yaşanması ilgili bölge olan tavanda sararmaların görünmesine sebep olur.

Sıcak su kaçakları: Banyo zemininde yer alan sıcak su borularında mevcut olan su kaçağı problemi nedeniyle tavan bölgesinde sararma ve aynı zamanda küflenme görülebilir. Görüntü açısından istenmeyen sonuçları ortaya çıkardığı gibi bununla beraber sağlıksız bir ortamı da beraberinde getirir.

Pis su kaçakları: Pis su kaçakları sebebiyle banyo tavanında sarı lekeler oluşabilir. Su kaçağını olduğu bölgede yaşanan pis su birikimi sebebiyle, renk değişiminin gözleniyor olmasının yanı sıra su kaçağı da ilerleyerek daha büyük problemleri beraberinde getirebilir.

 

Bir Yorum Yazın